Лекарите вече ще могат да издават електронни направления за безплатни антигенни тестове за COVID-19.
Това става възможно с Анекса към Националния рамков договор 2020-2022 за медицински дейности, който подписаха Българският лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщават от лекарската организация.
С Анекса се дава възможност на болниците да сключат договор със здравната каса за такава структура на леглата, с каквато са работили по време на Covid вълните, в рамките на общия брой на леглата в болниците. Подобна мярка е в изпълнение на стратегията на здравното министерство за привеждането в готовност на системата за посрещане на евентуална вълна. Така се гарантира лечението на усложнените пациенти с COVID-19 и няма да се допусне забавяне и ограничаване на лечението на останалите заболявания, посочват от лекарския съюз.
Увеличават се и цените на клиничните пътеки за лечение в интензивно отделение на пациенти с COVID-19.
Здравноосигурените лица ще могат да си поставят ваксина срещу COVID-19 при всеки общопрактикуващ лекар, а лечебните заведения за болнична помощ, които със заповед на министъра разкриват ваксинационни кабинети за имунизация срещу COVID-19, ще получават заплащане за тази дейност.
С Анекса ще влязат в сила и промените в Наредба 8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията, които включват разширяване на пакета от дейности поети от НЗОК за деца, бременни жени и хора над 18 годишна възраст, както и за някои специфични групи като лица в риск от злокачествено новообразувание.
Предвидено е още Здравната каса да поема феталната морфология при бременните, тест за поносимост преди подлагане на упойка и ехографията на млечната жлеза. Сериозен ръст има и в цените на детските кардиохирургични пътеки.
Анексът ще влезе в сила след публикуването му в Държавен вестник.


Тежки наводнения в Кърджали, паднал е и мост
Хванаха и първия българин, опитал се да си напазарува с фалшиво евро
Системни кражби оставиха булевард във Варна без улично осветление
Хванаха 21-годишен наркодилър във Варна
Имате жълти стотинки - можете да ги дарите за децата на Варна
Венецуела трябва да изнесе още петрол, за да работи индустрията
Chevron и Quantum Energy ще наддават за активите на „Лукойл“, пише FT
Русия няма да е доволна ако компаниите й напуснат Венецуела
Ключовият клиент на Венецуела - Китай, вече не се нуждае от нейния петрол
Посланик Дъди: Беше ясно какво става още когато поразиха пристанището
Най-добрата кола в света - това са претендентите
Продажбите на Nissan в Япония с рекорден срив от 32 години
BYD заложи на груба сила в ултралуксозния сегмент
Ще видим ли Кристиано Роналдо в „Бързи и яростни’’
Най-популярният механик за първи път си купи нова кола
САЩ потвърди залавянето на "Маринера": Действаме с пълна сила навсякъде по света
Мицкоски пак атакува нелепо, искали сме предефиниране на македонската идентичност
Венецуела обяви 7-дневен траур за военните, убити при американската атака
Пенсионери от самоковското с. Поповяне останаха без първа пенсия в евро
Задействаха системата BG-ALERT в общините Крумовград и Кирково заради валежите ВИДЕО